Pariem? Sau nu?

0
616

Suntem pe finalul ediției cu nr. 4 al concursului în cota 2 inițiat pe grupul de pe Facebook, joi, 10 octombrie având loc barajul între cei cinci concurenți: Marian Ionescu (Odobești, VN), Gh. Cârstea (Avrig, SB), Bil Călin (Alba Iulia), Dumitru Alexandru (București) și Marco Birlan (Timișoara). Se pare că cele zece zile ale fiecărei competiții desfășurate până acum sub patronajul nostru nu au fost suficiente pentru a detașa un singur câștigător. De fapt, în fiecare dintre finale câștigătorul părea deja decis cu o zi înaintea ultimei manșe, doar că presiunea rezultatului a fost imensă și acesta a ratat. Iar după organizarea barajului de departajare nimeni nu și-a confirmat statutul de lider al sezonului, mereu au câștigat cei care au venit din urmă, pe turnantă. Premiile sunt frumoase, tentante, chiar daca mai mult simbolice. Dragostea de sport, de fotbal în special, ne transformă pe toți în niște copii disperați să punem mâna pe un tricou/fular al vreunei echipe cu care am simpatizat cine știe în ce moment al vieții! Aaaaa, uitasem, câștigătorul este Dumitru Alexandru, care muncește la un spital din Franța, undeva pe lângă Paris!

1. ELVETIA – IRLANDA

Propuneri: “X în oricare dintre reprize”- 1.56, “1-3 goluri”- 1,37 sau “0-1 gol în prima si 0-2 în a doua”- 1,53

1. ROMANIA – NORVEGIA

Propuneri: “X în oricare dintre reprize”- 1.42, “oaspeții marchează 1-2 goluri”- 1.62 sau “0-1 gol în prima”- 1,26

1. SUEDIA – SPANIA

Propuneri: GG – 1.90, “1X și 2+”- 2,80 sau “2-5 goluri”- 1,32

1. GRECIA – BOSNIA

Propuneri: “X2 și 2+”- 2.14, “oaspeții deschid scorul”- 1,98 sau “gol în ambele reprize”- 2,05

1. CANADA – SUA

Propuneri: “GG3+”- 2.15, “X în oricare dintre reprize”- 1,80 sau “2-4 goluri”- 1,45

1. RAPID – PETROLUL

Propuneri: “X în oricare dintre reprize”- 1.55, “1-3 goluri”- 1,33 sau “12 și 0-3”- 1,70

1. FARUL – U CLUJ

Propuneri: “1X și 2-4”- 2.04, “oaspeții marchează 1-3 goluri”- 1,33 sau “X sau 3+”- 1,41

1. TR. MAGURELE – UTA

Propuneri: “oaspeții marchează”- 1.30, “GG sau 3+”- 1,44 sau “X2 și 0-3”- 1,84

Si acum trei meciuri de joi din EUROLIGA de baschet:

1. TSKA MOSCOVA – KHIMKI

Propuneri: “1 solist”- 1.37, “gazdele bat la minim 5 puncte”- 1,62 sau “sub 168,5 puncte în meci”- 1,55

1. MACCABI TEL AVIV – ST. ROSIE BELGRAD

Propuneri: “1 solist”- 1.28, “gazdele bat la minim 5 puncte”- 1,48 sau “sub 80,5 puncte în prima repriză”- 1,85

1. BAYERN MUNCHEN – ASVEL LYON

Propuneri: “1 solist”- 1.28, “gazdele nu bat la 13 puncte”- 1,45 sau “peste 77,5 puncte în prima repriză”- 1,85

Galeria foto de astăzi nu este deloc una foarte voluminoasă ca și număr de bilete, dar este, cu siguranță, foarte valoroasă dacă discutăm de banii încasați de oamenii ce postează biletele în spațiul virtual! O să vedeți însă și câteva bilete pierdute la milimetru, din păcate pentru pariori și din fericire pentru agențiile care ne ronțăie bănuții! Tot finalul săptămânii trecute a fost plin de surprize, din toate sporturile, astfel că puține, enervant de puține bilete verzi au ajuns în posesia mea. Iar din cele câteva sute de aruncate la gunoi pentru un singur meci/gol/corner/ofsaid nu am oprit decât pe cele ale prietenilor ziarului nostru, celor care ne dau share în spațiul online. Debutul (foto nr. 1) este unul demn de orice manual de pariuri din lume! Avem un administrator de grup, Cătălin Lupescu (Craiova) care a strâns în jurul lui câțiva pariori de mare ispravă, iar împreună cu unul dintre ei, Marian Jidanu, dacă nu greșesc, a conceput un bilet. O cotă de 1000 pe care a și postat-o printre băieții lui. Jucată pe 2 lei, aceasta s-a transformat într-un WIN de vreo 2500, cu mari, mari emoții la două meciuri chiar pe la începuturi: la Bayern nu mai trebuia să intre mingea în poarta după ce gazdele s-au văzut conduse cu 2-1 prin min. 75, iar la Swansea, după 1-1 la pauză, oaspeții trebuiau să câștige acel meci. Și l-au câștigat în min. 90!!! De aici încolo biletul s-a înverzit atât de lin de ziceai că cei doi pariori de care vă spuneam văzuseră deja în avans acele meciuri! Nimic spectaculos până aici, se întâmplă mai mereu asemenea chestii, doar că acel bilet postat pe grupul lui Cătălin a atras atenția unui alt membru asociat, Assan F Asn după profilul de Facebook. Iar acesta nu l-a jucat nicicum doar pe 2 lei precum autorii lui, ba pe o hârtie albastră de 100! Să facem un calcul simplu? N-are rost, priviți poza cu nr. 2 și minunați-vă de inspirația craiovenilor nostri și de curajul + încrederea celui care, în final, a ridicat un super-premiu de 1,3 miliarde!!! Tot ce vă povestesc de acum și până la final aproape că nici nu mai contează, nu-i așa? Și totuși avem biletul cu nr. 3, al bucureșteanului George Șopârlă și ghinionul/neinspirația de a avea pe un bilet minunat un meci nenorocit precum cel al lui Halifax, din ghena de gunoi a fotbalului englez. Dacă prăpădiții ăia (care sunt pe primul loc în competiția lor regională!) și-ar fi câștigat meciul de acasă de marți seară, Georgică ar fi avut azi în cont peste 120 de milioane, așa însă doar o “șansă” de 150! (Iar eu nu pot uita cum echipa asta mi-a scos și mie din portofel un câștig eventual de vreo 16-17 milioane cu câteva săptămâni în urmă, după ce copiasem și coafasem un bilet inventat de Gabriel Georgescu!) Urmează biletul nr. 4, unul verde postat de Valentin Hunter, buzoianul câștigător al sezonului 3 de la COTA 2. Dar mă repet și azi, pentru el e deja obișnuință să facă săptămânal o cotă câștigătoare de 8-12 și să-și regleze bugetul pentru zilele următoare… Am ajuns deja la final, iar ultimele două bilete (5 și 6) au un singur stăpân, Alin Ticu din Bolintin-Vale. E un magnet de ghinioane omul ăsta, chiar dacă am avut și destule bilete verzi postate de el. Uitați-vă cum ratează și el același meci al lui Halifax, de care vorbeam un pic mai înainte, iar a doua zi, cu banii pe care i-au dat la acea “șansă” a plasat un alt bilet, tot ratat la ultimul eveniment, un amărât de volei cu o cotă de 1,30 din care gazdele n-au fost în stare să ia nici măcar un singur set! Și cu asta basta.

Până marțea următoare, când ne pregătim de un material nou, rămâne cum am stabilit de 66 de episoade încoace: “Pe ei pe mama lor!”