Meciul din ultima etapă a Superligii Zimbrilor părea ușor dacă te-ai fi uitat la clasamentul celor două echipe. Doar că încă nu-și lămuriseră toate chestiunile nici Buzăul, cu un loc pe podium dacă nu ar fi pierdut, nici Timișoara cu un baraj de menținere ce-i mânca din zilele de vacanță. Deci care pe care cu cuțitele în dinți și gata de abordaj. Dar mi-e greu să încep cronicuța asta fără a-mi urla supărarea că Sala Sporturilor încă nu și-a convins suporterii de handbal să o ocupe la capacitate maximă. Fără țâțe și buci pe semicerc, e grele.🫣

# Peluza Crâng e la locul ei. Și cântă, aplaudă, produce adrenalină. Și testosteron.

# Au venit în grupuri organizate și copiii handbaliști de la Smeeni, Pârscov și Măgura. Treninguri roșii. Emoții lângă superstaruri.

# La „oficială” vin șefii Federației și ai CJ-ului. E bine. Semn bun pentru sezonul viitor. Va fi nevoie de întăriri pentru că vor pleca vreo 5-6 inși din haită, iar din toamnă vom avea și meciuri europene.

# Două legende pe teren , chiar trei. Sergio Barros și Malasinskas la noi, Sadoveac la ei. Ai noștri vor pleca, al lor se va lăsa.

# 3-0 pentru noi rapid, iar oaspeții înscriu primul lor gol abia în minutul 8

# Apără Cristi Tcaciuc de zici că-i finala mondială. Concentrare maximă.

# E bine că Bebeshko nu se agită atât de tare precum Pero Milosevic! Aaaa, uitasem de fostul mascul Alfa din haită! Da, pe spectacol, așa cum îl știam.

# Închidem prima repriză cu 20-13. Bine. Bine rău.

# La pauză îi salut pe Simona și Rareș Stancu. Familie de sportivi. Respect maxim.

# Prin minutul 44 aveam deja zece avans. Apoi unșpe. Jmekeri. Tare.

# Mitic, Meduric, Susanu, Barros își iau adio de la haită cu goluri. Frumos adio.

# Câteva minute de joc și multe goluri de recuperat. Buzăul își pune medalii pentru locul al treilea, Poli își face calcule pentru baraj. E bine.

# 36-29 a fost scorul final, iar festivitățile de premiere, ploaia de confetti, artificii, autografe și sute, mii de poze cu oamenii din sală e o poveste al naibii de greu de spus în trei fraze!

Text și imagini foto/video: Vali Mocanu, Viorel Potecă, Bogdan Niculescu

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.