Demisia primarului municipiului Buzău, Constantin Toma, din funcțiile de conducere deținute în PSD continuă să producă reacții în organizația județeană a partidului. Dacă liderul PSD Buzău, deputatul Romeo Lungu, consideră că gestul edilului era unul „firesc”, președintele Consiliului Județean Buzău, Marcel Ciolacu, a ales să nu comenteze conflictul apărut în interiorul organizației.
Constantin Toma a anunțat marți că renunță la funcțiile de președinte al Organizației Municipale PSD Buzău și de prim-vicepreședinte al Organizației Județene PSD, acuzând conducerea locală a partidului și o parte dintre consilierii locali social-democrați că au blocat proiecte importante pentru municipiu.
Reacția cea mai dură a venit din partea președintelui PSD Buzău, Romeo Lungu, care a declarat că demisia era de așteptat în contextul criticilor formulate de Toma la adresa partidului în ultimul an.
„Era firesc. În urma declarațiilor din ultimul an de zile nu se mai regăsea în acest partid. Cred că este firesc să facă, dacă tot nu se regăsește în Partidul Social Democrat sub această conducere, să-și dea demisia și din funcția de membru”, a afirmat Romeo Lungu.
Liderul organizației județene a respins și acuzațiile privind lipsa de susținere din partea consilierilor locali PSD, susținând că aceștia nu sunt obligați să voteze automat toate proiectele inițiate de primar.
„Consilierii locali răspund personal în fața buzoienilor pentru ceea ce votează și nu sunt niște simple marionete”, a declarat Lungu.
În schimb, președintele Consiliului Județean Buzău, Marcel Ciolacu, a evitat să se implice în disputa dintre Constantin Toma și conducerea PSD Buzău.
„Nu știu cum, nu știu de ce și nu mă interesează. Eu nu am funcții politice în partid, sunt doar președinte de Consiliu Județean. Întrebați-l pe președintele PSD Buzău, Romeo Lungu”, a declarat Marcel Ciolacu pentru News.ro.
Declarația lui Ciolacu este cu atât mai interesantă cu cât Constantin Toma a sugerat în mesajul prin care și-a anunțat demisia că actualele tensiuni din PSD Buzău ar avea legătură cu criticile formulate de el la adresa conducerii centrale a partidului.
În perioada următoare, PSD Buzău va trebui să stabilească o conducere interimară pentru organizația municipală, până la organizarea unor noi alegeri interne.
Demisia lui Constantin Toma scoate astfel la iveală una dintre cele mai puternice rupturi din PSD Buzău din ultimii ani, conflictul dintre primarul municipiului și conducerea organizației județene fiind acum purtat în mod deschis în spațiul public.










