Poli Timișoara s-a impus, aseară în fața Victoriei Brănești cu scorul de 2-0 și a preluat, cel putin pentru moment, conducerea în clasamentul Ligii I. Primul gol al partidei a fost marcat de Ianis Zicu, în ultimul minut de joc al primei reprize, după ce Goga a fost faultat în careu de Ispir iar arbitrul Sebastian Colțescu a dictat penalti. Zicu a transformat lovitura de pedeapsă devenind astfel și golgeterul Ligii I cu 14 reușite. Deși după pauză, jucătorii Brăneștiului au stat mai mult timp în terenul celor de la Poli, ei nu au reșit să înscrie în poarta alb-violeților. Chiar dacă din minutul 75 Timișoara a rămas în 10 oameni prin eliminarea lui Bourceanu, finalul de meci a aparținut tot bănățenilor care au punctat din nou, în minutul 84, prin Dorin Goga instalându-se, cel puțin pentru o zi, la conducerea Ligii I.
La finalul meciului, antrenorul Victoriei Brănești, buzoianul Ilie Stan s-a arătat extrem de supărat pentru că elevii săi nu reușesc să se impună în teren.
„Sunt extrem de supărat că nu am reuşit un rezultat bun. Sper totuși să scoatem rezultate bune pe viitor, pentru că nimeni nu ştie cât de mult muncim în cursul săptămânii. Cred în continuare că putem evita retrogradarea, deși am avut cel mai greu început dintre toate echipele care se bat la coada clasamentului “, a încheiat Ilie Stan.
Victoria Brăneşti: 27. Stoicescu – 2. Maghici (34. Fl. Petre ’82), 5. Sg. Bar, 24. Marincău, 3. Lorincz – 25. Novac (19. Zuluf ’59), 8. D. Popa, 20. Ispir (13. Vasilescu ’77), 30. Avram – 10. B. Oprea, 9. C. Coman. Antrenor: Ilie Stan.

FC Timişoara: 29. Pantilimon – 20. Helder, 28. Cisovsky, 24. Ghionea, 8. Sepsi – 21. Goga (4. Luchin ’90+1), 55. Bourceanu, 5. Alexa, 27. Zicu (3. Ignjatijevici ’81) – 17. Magera, 9. Axente (19. Nikolici ’63). Antrenor: Dusan Uhrin jr.