Georgian MARCU
După meciul cu F.C. Voluntari, căpitanul Gloriei Buzău, Georgian Marcu a declarat că victoria obţinută este una care contează foarte mult pentru moralul echipei sale. Asta,ţinând cont şi de faptul că gruparea din Crîng venea după două înfrângeri consecutive, campionat şi cupă. Mijlocaşul buzoian a recunoscut însă că Gloria a câştigat cu noroc,cele trei puncte iar intervenţiile lui Stoicescu au dat încredere echipei.
,,Era esenţial să câştigăm acasă şi s-a văzut că am învăţat ceva din meciul de cupă cu Brăila. Trebuie să recunoaştem că am avut noroc şi cu Stoicescu,acesta apărând bine ceea ce ne-a dat încredere. Chiar dacă am făcut o primă repriză mai proastă,la pauză ne-am mobilizat iar atitudinea, pragmatismul şi nu în ultimul rând execuţia lui Răduca ne-au adus trei puncte foarte importante. După cum s-a jucat era clar că echipa care înscria prima câştiga”, a concluzionat Georgian Marcu.
Gloria Buzău a câştigat la limită(1-0) partida disputată sâmbătă pe teren propriu cu F.C. Voluntari în cadrul etapei a 3-a din campionatul ligii secunde.