Gloria Buzău continuă să se facă de râs şi în Liga a III-a după ce vineri a suferit un nou eşec, al doilea consecutiv. De această dată, în urma unei evoluţii jalnice, echipa din Crâng a cedat cu scorul de 0-2 pe terenul necunoscutei, Metaloglobus Bucureşti. Buzoienii nu au învăţat nimic din înfrângerea de la Chirnogi ci din contră au făcut cel mai prost meci de până acum. După numai câteva minute de la primul fluier al arbitrului, Gloria a rămas în inferioritate numerică, Bîrsănel văzând roşu în faţa ochilor pentru un fault comis ca ultim apărător. Gazdele au încercat să profite de situaţie dar şi de faptul că oaspeţii dormeau în ghete şi au căutat culoare libere spre poarta adversă. Una dintre ocazii s-a concretizat cu gol chiar în debutul reprizei secunde când Neagu(46) a fructificat o centrare cu un şut de la zece metri. La puţin timp după această reuşită,Vlad putea dubla avantajul formaţiei sale însă, penaltyul executat de el a fost apărat de Fenny. După cinci minute, bucureştenii au izbutit totuşi să înscrie golul doi prin Potocea(58) care, proftând de o apărare visătoare a finalizat o acţiune ofensivă, cu un şut din interiorul careului. Şi cum ce începe prost se termină şi mai prost, chiar în minutul 90 formaţia buzoiană a rămas în nouă oameni,cel eliminat fiind Ştefănescu pentru al doilea cartonaş galben.