Echipa din Crîng şi-a continuat sâmbătă seria amicalelor din această iarnă izbutind prima victorie. Aceasta a fost obţinută cu scorul de 1-0 în faţa Unirii Slobozia, la capătul unui meci disputat la Buzău pe un teren unde jucătorii celor două formaţii au luptat din greu cu zăpada. Prima mare ocazie de gol a aparţinut Gloriei Buzău când la o lovitură liberă executată de veteranul Horovei, mingea reluată cu capul de noua achiziţie, Martinescu(30) a ocolit cu puţin ţinta. Oaspeţii au replicat prin Gheorghe(’41) însă intervenţia goalkeeperului Zdrâncă a făcut ca scorul să rămână în ton cu zăpada. Mult mai insistenţi în atac, buzoienii au spart gheaţa în repriza secundă după ce una dintre acţiuni s-a soldat cu un penalty, transformat însă cu emoţii de Stroe(68). Gazdele şi-au mai trecut în cont câteva ocazii rămase însă fără rezultat obţinând astfel o victorie la limită.
Gloria Buzău a început această partida în următoarea formulă:
Zdrîncă-Cucu, Murdărea, Niţor, Olteanu, Alexandru, Jercălău, Horovei, Corcoveanu, Martinescu, Luiceanu.
În repriza secundă au mai jucat:Sîrbu, Andriţoiu, Stroe, Tudor, Ursu, Iordache, Păun.
Echipa buzoiană va disputa un nou meci de verificare marţi urmând să întâlnească tot pe stadionul ,,Cornel Negoescu”, echipa C.S.M.Focşani.