Gloria Buzău a devenit ciuca bătăilor şi odată cu scurgerea etapelor alunecă tot mai mult pe pârtia care duce în eşalonul trei. Echipa din Crîng nu s-a dezminţit nici sâmbătă în meciul de pe teren propriu cu Farul Constanţa pierdut cu scorul de 0-2. Aflate într-o situaţie dezastruoasă, gazdele erau ,,condamnate” să ia cele trei puncte, însă indolenţa unora dintre jucători preocupaţi să se certe cu coechipierii, carenţele precum şi neputinţa le-au netezit ,,marinarilor” drumul spre victorie. Prima ocazie de gol a aparţinut oaspeţilor, Badea(’10) încercând reflexele portarului Sîrbu. Acelaşi lucru l-a făcut şi Horovei(’18) când şutul său din afara careului mare a fost respins în corner de goalkeeperul Cernea. Ceva mai târziu, constănţenii au beneficiat de o lovitură liberă de la circa 30 de metri pe care a executat-o Poşteucă(’32) dar intervenţia lui Sîrbu a făcut ca tabela de marcaj să rămână blocată. Peste numai trei minute a deblocat-o însă Ivanovici care după ce a primit o pasă în careu de la Niţescu l-a driblat inclusiv pe portar înscriind cu mult calm. În repriza secundă, formaţia antrenată de Ciobanu a încercat să forţeze egalarea dar totul a fost în zadar deoarece Prodan, Mihălcescu, Mocanu şi Cîmpeanu s-au dovedit neinspiraţi. ,,Lanterna roşie”a fost stinsă de Pătulea(’75) care a fructificat cu un şut din apropiere centrarea lui Ivanovici, închinzând astfel tabela.

Gloria Buzău-FarulConstanţa0-2(0-1)

Au marcat: Ivanovici(min.35)