În Vinerea Mare, Gloria Buzău şi-a mai spălat din păcate izbutind să învingă surprinzător cu 2-1 pe C.S.Otopeni chiar pe terenul acesteia din urmă. Pentru echipa din Crîng care uitase să mai câştige, debutul meciului a fost unul nefast deoarece după numai cinci minute s-a şi văzut condusă pe tabela de marcaj. La o lovitură liberă executată de Manea, mingea a ajuns la Dedu iar acesta cu latul din opt metri a deschis scorul şi se părea că ilfovenii vor găsi drumul spre victorie. Numai că Gloria nu a acuzat şocul şi în ciuda faptului că din minutul 25 a rămas cu un om mai puţin pe teren, Corcoveanu fiind eliminat pentru un cot aplicat unui adversar, a reuşit să egaleze. De fapt a primit un cadou nesperat de la jucătorul gazdelor, Iuhas(32) care, aflat în propriul careu a încercat să trimită cu capul o minge la portar dar acesta fiind ieşit l-a depăşit şi a poposit în poartă. Buzoienii au simţit că pot scoate un rezultat bun şi au devenit din ce în ce mai periculoşi în atac iar una dintre acţiuni s-a soldat cu penalty după ce Şomodean a comis henţ. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Iordache care spre disperarea antrenorului Ciobanu a ratat. Conduşi de pe margine de ,,naşul” Stelei, Bunică, cei de la C.S.Otopeni au încercat să preia din nou conducerea dar oaspeţii le-au dejucat planurile şi mai mult decât atât chiar în prelungiri le-au făcut injecţia letală. De asta s-a ocupat fundaşul Olteanu(90+2) care în urma unui contraatac a pătruns în careu şi cu un şut din unghi l-a învins pe goalkeeperul ilfovean, mingea poposind în poartă după ce în prealabil a atins bara. Astfel Gloria Buzău şi-a trecut în cont o victorie care înseamnă o gură de oxigen în tentativa de a supravieţui în liga secundă.
După cele 21 de jocuri disputate până acum, echipa buzoiană a acumulat 17 puncte ocupând locul 15 iar în etapa viitoare va întâlni pe teren propriu Astra II partidă programată vineri de la ora 16.00.