Gloria

După patru remize consecutive, Gloria Buzău a simţit din nou gustul victoriei. Echipa lui,,Vioară” s-a impus cu scorul de 2-0 în meciul disputat sîmbătă în deplasare cu C.F. Brăila graţie unei duble reuşite de Verdeş. Hotărâţi să plece acasă cu toate cele trei puncte puse în joc şi totodată să-i facă un cadou frumos antrenorului Viorel Ion cu prilejul zilei de naştere, buzoienii au căutat de la început culoare libere spre poarta lui Comănescu irosind câteva ocazii clare de gol. Prima i-a aparţinut lui Voicu(15) al cărui şut a trecut puţin peste transversală iar după numai un minut,Verdeş l-a luat la ţintă pe goalkeeperul brăilean. Puţin mai târziu, G.Ion(23) putea deschide scorul însă balonul lobat de la zece metri nu a nimerit ţinta. La o nouă acţiune ofensivă a Gloriei, Puşcaşu(33) rămas singur cu toată poarta în faţă a ratat incredibil trimiţând cu latul peste. Debutul reprizei secunde a fost unul fericit pentru formaţia din Crîng după ce Marcu l-a servit excelent cu o pasă pe Verdeş(47) iar acesta a marcat cu un şut de la 14 metri. Cu un sfert de oră înainte de finalul meciului, atacantul buzoian a dublat avantajul echipei sale, şutând senzaţional de la 25 de metri şi astfel Gloria a obţinut o victorie extrem de preţioasă care o menţine în grafic pentru play-off.