Urmărită de ghinion, Gloria Buzău nu a obţinut decât o remiză(1-1) în confruntarea de pe teren propriu cu Unirea Tărlungeni. Hotărâte să îşi treacă în cont cele trei puncte puse în joc, gazdele s-au instalat la instalat repede la timona jocului reuşind în nenumărate rânduri să pună în pericol poarta lui Dărăbănţ. Prima ocazie de gol i-a aparţinut lui Moise(11) care din poziţie favorabilă a tras puţin pe lângă ţintă. La următoarea acţiune ofensivă, echipa din Crâng putea deschide scorul dar goalkeeperul oaspeţilor s-a opus cu o intervenţie providenţială, scoţând de sub transversală mingea şutată de Pantelie(14). Ceva mai târziu, Dărăbănţ s-a remarcat din nou după ce a respins de la rădăcina barei şutul expediat din interiorul careului, de Moise(25). Peste două minute, jucătorul buzoian a centrat perfect pentru Pantelie(27) iar acesta a reluat cu capul, din şase metri, în transversală. Gloria şi-a sufocat în continuare adversara iar Creţu(35) a irosit şi el o uriaşă ocazie de gol, când la o centrare a lui Marcu, de partea dreaptă, a trimis cu capul din apropiere, peste poartă, spre dezamagirea colegilor şi a suporterilor. Spre finalul primei reprize, oaspeţii au avut o tresărire de orgoliu care se putea solda cu gol. La un contraatac rapid purtat pe partea dreaptă, Neculai i-a pasat lui Brujan care a trimis în careu la Marin(43), acesta şutând puternic însă portarul formaţiei buzoiene a respins miraculos şi astfel tabela rămas imaculată. Chiar în debutul reprizei secunde, gazdele au izbutit să deschidă scorul prin Puşcaşu care a marcat cu un şut plasat, de la 14 metri. După doar cîteva minute, buzoienii au înscris din nou, însă, golul lui Pantelie(50) a fost anulat pe motiv de ofsaid. După ce Creţu(52) şi Moise(64) au trimis pe lângă poartă, spre finalul meciului, echipa lui ,,Vioară” s-a convins că fotbalul nu iartă atunci când te joci cu ocaziile. În urma unei acțiuni ofensive, Elek(86) a profitat de gafa fundaşilor buzoieni şi scăpat singur cu Gherasim l-a învins pe acesta cu un şut, de la zece metri, restabilind egalitatea. De altfel una nesperată pentru echipa din Tărlungeni, dominată clar la toate capitolele, de Gloria Buzău.