Gloria Buzău a fost la doar câteva minute de furnizarea unei mari surprize în confruntarea din deplasare cu principala favorită la promovare, Viitorul Constanța. Echipa din Crâng a remizat, scor 2-2, după ce la pauză avea un avantaj de două goluri. Buzoienii au intrat pe teren deciși să își vând[ cât mai scump pielea și, astfel, la prima acțiune de atac periculoasă au lovit prin Câmpeanu(’11) care a înscris cu un șut din șapte metri. Golul le-a dat aripi oaspeților iar după numai câteva minute au izbutit să își mărească diferența pe tabelă. Asta în urma unui corner fructificat de același Câmpeanu(’19), care l-a învins cu o lovitură de cap pe goalkeeperul constănțean stabilind scorul primei reprize. După pauză, formația patronată de Gheorghe Hagi a izbutit să reducă din handicap grație lui Rusu(’59) acesta reluând cu capul în poartă o minge revenită din bara transversală la șutul lui Bejan.Viitorul a forțat egalarea iar spre finalul meciului eforturile au fost răsplătite cu un nou gol. Acesta a fost reușit tot de Rusu(’87) care a taxat cu un șut din întoarcere o bâlbâială a defensivei buzoiene și, astfel, duelul dintre cele două combatante s-a încheiat 2-2.