Odată cu scurgerea etapelor, şansele de supravieţuire ale Gloriei Buzău în liga secundă scad considerabil. După înfrângerea de pe teren propriu cu CSMS Iaşi, echipa din Crîng nu s-a dezminţit şi a mai înregistrat una dar în deplasare. Miercuri, în cadrul unui meci contând pentru etapa a 19-a, Gloria a întâlnit la Bacău pe FCM din localitate, în faţa căreia a cedat cu 1-2 după ce la pauză conducea cu 1-0. Chiar când cele două combatante se pregăteau să meargă la vestiare, mijlocaşul formației buzoiene, Ursu(45) a luat o acţiune pe cont propriu şi după ce a pătruns în careu l-a învins pe portar cu un şut plasat din opt metri. Lucrurile păreau să meragă bine pentru jucătorii lui Ciobanu însă a fost doar o iluzie şi asta deoarece gazdele profitând şi de evoluţia slabă a adversarei în repriza secundă au izbutit să întoarcă rezultatul în favoarea lor. În urma unei acţiuni ofensive, noua achiziţie a grupării moldovene, Croitoru a fost faultat în careu de Cucu iar arbitrul a dictat penalty. Boghian(60) şi-a asumat responsabilitatea executării şi a reuşit să transforme restabilind astfel egalitatea pe tabela de marcaj. Spre finalul partidei, echipa băcăuană a dat lovitura de graţie după ce Hurdubei(82) a marcat cu un şut din interiorul careului şi cele trei puncte puse în joc au rămas în oraşul lui Bacovia.
Gloria Buzău a acumulat până acum doar 13 puncte ocupând în continuare ultimul loc în clasament iar în etapa viitoare, programată sâmbătă de la ora 13.00 va juca acasă cu liderul seriei Viitorul Constanţa, formaţie patronată de Gheorghe Hagi.