Gloria, fotbal cu sila şi bătaie pe masură în Crîng cu Dunărea Călăraşi

0
408

Una dintre aspirantele la promovare, Dunărea Călăraşi a plecat din Crîng cu toate cele trei puncte, învingând cu 4-0 pe Gloria Buzău. Misiunea oaspeţilor a fost foarte mult uşurată de prestaţia lamentabilă a adversarei, care, a arătat ca o echipă aflată în vacanţă. Cu jucători visători, amorţiţi ca după anestezie şi jucând în silă, Gloria Buzău nu a pus deloc probleme formaţiei lui Mihalcea iar aceasta, evident, a speculat situaţia şi golurile nu au întârziat să apară. Astfel, după un sfert de oră, tabela de marcaj s-a dezgheţat când la o lovitură liberă de pe dreapta, executată de Vădrariu, rămas liber, Balint a reluat cu capul în poartă, din 10 metri. Chiar dacă şi-au mai creat şi alte situaţii, călărăşenii au înscris din nou spre finalul primei reprize, în urma unei respingeri a defensivei buzoiene, Kanda(39), abia intrat în teren, şutând cu sete de la marginea careului, sub bara transversală. Dunărea nu s-a mulţumit doar cu atât şi în mitanul secund, pe fondul apatiei prelungită a gazdelor, şi-a făcut de cap în teren iar în urma unei acţiuni ofensive rapide, Vădrariu(68) a profitat de gafa o nouă gafă a apărării buzoiene, marcând cu un şut din careul mic. Cu doar câteva minute înainte de sfârşitul meciului, trupa lui Mihalcea şi-a mărit avansul la patru goluri. La capătul unui contraatac, acelaşi Vădrariu(86) a aflat la opt metri de poartă a marcat după ce a şutat din unghi, stabilind astfel rezultatul final. Un deznodământ care nu putea fi altul, în condiţiile în care jucătorii Gloriei Buzău au tratat jocul cu indiferenţă şi au lăsat impresia că de fapt au intrat pe gazon doar să aibă oaspeţii, companie.