Puţinii spectatori, prezenţi sâmbătă în tribunele stadionului din Crîng au plecat acasă dezamăgiţi deoarece echipa favorită a pornit cu stângul în campionatul Ligii a II-a.La revenirea în acest eşalon,Gloria Buzău a suferit un eşec,scor 1-2,după prestaţia modestă din meciul disputat împotriva Farului Constanţa.Debutul întâlnirii a aparţinut gazdelor care după numai cinci minute au reuşit să modifice tabela de marcaj graţie lui Cucu.În urma unei acţiuni de atac purtată pe partea dreaptă,fundaşul buzoian a şutat puternic din afara careului, la colţul lung iar mingea a lovit bara,ricoşând apoi în poartă.Cu acest gol marcat destul de repede,formaţia lui Viorel Ion dădea impresia că va pune stăpânire pe joc şi este în stare să oprească în Crîng,cele trei puncte puse la bătaie.A fost însă doar o iluzie pentru că oaspeţii au depăşit momentul dificil şi au început să forţeze egalarea,una pe care o puteau obţine puţin mai târziu,când în urma unui contraatac,Igiroşanu a obţinut un penalty,fiind faultat de Dăniţă.Lovitura de pedeapsă a fost executată de Coconaşu(15) care,spre norocul gazdelor a tras pe lângă poartă.Echipa de la malul Mării a izbutit totuşi să restabilească prin Florea(30),acesta înscriind spectaculos după ce a expediat o ,,torpilă”de la 30 de metri care l-a prins pe picior greşit pe Gherasim,fiul fostului goal-keeper al Stelei.După acest gol,Gloria a început să se precipite în joc iar unii dintre jucători păreau străini de ceea ce se întâmpla pe teren,situaţie de care ,,marinarii”au ştiut să profite în repriza secundă când au dat lovitura decisivă.La un contraatac rapid,Creţu l-a servit excelent cu minge pe Silvăşan(74) care, scăpat singur a marcat cu un şut plasat din interiorulu careului şi astfel Farul întorcea rezultatul în favoarea sa.Deşi au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Nicola pentru cumul de galbene,constănţenii
şi-au continuat acţiunile ofensive iar una dintre ele se putea solda cu un nou gol.Cu două minute înainte de finalul partidei,Mansur a trecut ca prin brânza de adversarii ieşiţi în cale dar şutul său a fost respins în corner de portarul buzoian şi astfel tabela de marcaj a rămas,,blocată”la 1-2.

Gloria Buzău – Farul Constanţa 1-2(1-1)
Au marcat:Cucu(min.5) respectiv Florea(min.30)