Gloria Buzău a ajuns pe marginea prăpastiei după ce, miercuri, la capătul unei evoluţii penibile, a pierdut cu scorul 0-2 meciul din play-out, disputat pe teren propriu împotriva echipei C.F. Brăila. Deşi nu aveau voie să facă vreun pas greşit în această confruntare, jucătorii lui Viorel Ion nu au reuşit altceva, decât să le intindă nervii la maximum spectatorilor, care, la final i-au taxat cu înjurături, huiduieli şi fluierături. Pentru buzoieni, partida a început de fapt de la 0-1. Nici nu apucaseră să se aşeze bine în teren, şi deja se vedeau obligaţi să scoată mingea din poarta unde fusese trimisă de Câmpeanu(1) în urma unui contraatac rapid. Iordache a speculat o gafă de începător, comisă de fundaşul Airinei şi a pasat în careul mic iar atacantul oaspeţilor a avut de îndeplinit doar o simplă formalitate. Acest gol încasat după doar 30 de secunde de joc şi nu în ultimul rând, indolenţa unor jucători ce parcă se gândeau la Drăgaică dar şi neputinţa altora care nu erau în stare să stea în ghete au adâncit şi mai mult rana Gloriei. Formaţia din Crîng a avut totuşi o ocazie adevărată prin Pantelie(25) când mingea şutată de la marginea careului, cu exteriorul, a lovit bara transversală şi astfel brăilenii s-au menţinut în avantaj. După pauză, tot oaspeţii s-au dovedit mai periculoşi în atac şi au fost foarte aproape de golul doi însă şuturile din noului intrat pe teren, ex-buzoianul Cl. Ionescu(77;83) au ocolit ţinta. Cu un minut înainte de final, formaţia lui ,,Vioară” a trecut pe lângă egalare după ce mingea şutată de Dăniţă din lovitură liberă de la 17 metri a întâlnit transversala. Chiar în prelungiri, C.F. Brăila a răsucit cuţitul în rana adversarei, dublându-şi avantajul graţie lui Dima(90+3) care a finalizat acţiunea lui Iordache. O victorie extrem de preţioasă a formaţiei de la Malul Dunării, care o menţine în cursa pentru salvarea de la retrogradare în timp Gloria Buzău îşi complică situaţia.