Cu emoţii, însă aflată sub tutela Zeiţei Fortuna, Gloria Buzău a izbutit, sâmbătă, să îşi treacă în cont toate cele trei puncte puse la bătaie în meciul de pe teren propriu cu F.C. Voluntari. La final, tabela de marcaj a indicat 1-0 în favoarea echipei din Crîng care, astfel, a bifat cea de a doua victorie din actuala ediţie de campionat. Prima repriză a aparţinut oaspeţilor, aceştia ţinând să-i anunţe pe buzoieni că vor avea viaţă grea deoarece au venit cu gândul să câştige. După câteva minute de la începerea jocului, gazdele au simţit cum le trece glonţul pe la ureche când aflat singur cu portarul, Zaharia a tras de la zece metri, puţin pe lângă. Ceva mai târziu, formaţia lui ,,Vioară” a avut o tresărire prin Burlacu(25) al cărui şut de la distanţă a fost deviat peste transversală. Ilfovenii şi-au arătat din nou colţii dar numai intervenţia providenţială a lui Stoicescu la mingea şutată din apropiere de Achim a făcut ca tabela să rămână imaculată. Voluntarii şi-au continuat şarjele ofensive iar Voduţ(32) a irosit şi el o mare ocazie, tragând de la 12 metri, puţin pe lângă stâlpul din stânga porţii şi astfel Gloria a scăpat cu faţa curată. Până la sfârşitul reprizei, oaspeţii şi-au mai creat încă două situaţii prin Roşu(37) şi Zaharia(41), rămase, însă, fără rezultat. După pauză lucrurile s-au schimbat în teren, echipa din Crîng reuşind să dea lovitura decisivă, graţie lui Răduca(50), acesta trimiţând mingea în vinclu, cu un şut frumos din colţul careului mare. Golul le-a dat mai mult curaj buzoienilor care au mai avut câteva ocazii dar Burlacu(62), Puşcaşu(80) nu au nimerit ţinta iar şutul noului intrat,Tigoianu(82) a fost blocat de portar. Formaţia ilfoveană a forţat egalarea dar apărarea Gloriei dirijată de Vlaicu şi goalkeperul Stoicescu, aflat în zi de graţie, au fost la datorie şi ultimul fluier al arbitrului a consfinţit o victorie norocoasă a gazdelor.

Gloria Buzău- F.C.Voluntari 1-0(0-0)
A maracat: Răduca(min.50)