Decimată de accidentări dar cu gândul la play-off, Gloria Buzău a izbutit să câştige la limită, scor 1-0, meciul disputat pe teren propriu cu Unirea Slobozia în cadrul penultimei etape a turului. Prima ocazie a partidei a aparţinut oaspeţilor însă, aflat în poziţie favorabilă, Jianu(3) a reluat slab de la zece metri, permiţându-i goalkeeperului buzoian să reţină balonul. Gazdele au replicat ceva mai târziu prin Răduca(20) al cărui şut din interiorul careului nu a nimerit ţinta şi Pantelie(29), blocat în ultimul moment de Hristian care a trimis în corner, și astfel partida rămânea fără rezultat. Chiar în debutul reprize secunde, echipa din Crîng a trecut pe lângă deschiderea scorului. Spre exasperarea lui ,,Vioară” şi a celor aproximativ 100 de spectatori zgribuliţi de frig, Răduca(48) a reluat din şase metri, mult peste poarta lui Dobre şi astfel tabela de marcaj a rămas şi ea ,,îngheţată”. La rândul lor, Ialomiţenii au ratat o ocazie prin Hristian(58) care în urma unei lovituri libere executate de Bolat a trimis cu capul puţin pe lângă poartă. Puţin mai târziu, Gloria a reuşit să deschidă scorul graţie unui penalty acordat pentru fault asupra lui Pantelie şi transformat de Răduca(70). Peste doar trei minute, oaspeţii au fost la câţiva centimetri de egalare, mingea şutată de Gohoreanu trecând pe lângă stâlpul din stânga porţii lui Stoicescu. Spre finalul meciului, formaţia din Slobozia a rămas în inferioritate numerică după ce Hristian(82) a primit cel de al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Ultimul fluier al arbitrului a consfinţit victoria, de altfel una extrem de importantă, a echipei buzoiene care se gândeşte tot mai mult la play-off.