Ocupanta ultimului loc, Gloria Buzău încă mai speră în salvarea de la retrogradare. Asta după ce în prima etapă a returului a luat o gură de oxigen câştigând la limită, scor 1-0 meciul disputat vineri pe teren propriu împotriva formaţiei F.C.Snagov. Aflate cu sabia deasupra capului, gazdele nu aveau decât varianta victoriei în această confruntare mai ales că jucau acasă cu o adversară lipsită de griji dată fiind poziţia din clasament. Încă din start, jucătorii lui Mihai Ciobanu au căutat culoare spre poarta ilfovenilor însă atacurile au fost unele sterile. Corcoveanu(29) şi-a încercat norocul dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri dar nu a nimerit ţinta iar odată cu scurgerea timpului, suferinţa buzoienilor se accentua. După numai cinci minute de la începerea reprizei secunde, mijlocaşul Gloriei Buzău, Stroe s-a întors la vestiar lăsându-şi echipa în inferioritate numerică deoarece ,,fluieraşul” i-a arătat al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu pentru o lovitură cu piciorul aplicată lui Bâtfoi. În aceste condiţii, lucrurile se complicau şi mai mult pentru gazde. Două minute mai târziu, goalkeeperul oaspeţilor s-a remarcat respingând cu dificultate mingea şutată de Corcoveanu de la aproximativ 25 de metri. F.C. Snagov a replicat prin Ganea(63) care a executat o lovitură liberă de la marginea careului însă portarul Sîrbu a scos de sub transversală. Meciul părea că se îndreaptă spre o remiză însă cînd probabil nimeni nu se mai aştepta buzoienii au lovit decisiv. La o fază în careul oaspeţilor, fundaşul acestora, Tomozei l-a faultat pe Olteanu iar arbitrul a indicat punctul cu var. Totodată, jucătorul ilfovean a primit al doilea galben fiind astfel nevoit să părăsească terenul. Penaltyul a fost executat de Martinescu acesta înscriind pe centrul porţii şi astfel Gloria Buzău şi-a adjudecat toate cele trei puncte puse la bătaie extrem de preţioase în lupta pentru supravieţuire.

Gloria Buzău – F.C.Snagov 1-0(0-0)