Aflat prin zonă, nu înțelegeam de unde zarva specifică unui meci important miercuri după-amiază în fața Sălii Sporturilor. Lumea adunată la țigară, comentând, unii mulțumiți,  alții contra arbitrilor, am înțeles repede că e pauză unui meci. Așa era, dar și eu mă aflam într-un ofsaid evident. Știind oarecum programul seniorilor de la handbal, m-am apropiat curios să aflu „cine cu cine”, dar, mai ales, „de ce”. Eram convins că se joacă vreo miuță a băieților lui Trăsnea, pentru că se auzea deranj mare din șală, cu tobe și strigături.

Trec de intrare și mai să mă tamponez cu Alina Horjea, profa de la trupa „lupișorilor”. Era în transă, cu mimica și gestica de odinioară, pe când marca de la  7 metri pentru Oltchim,  și cu ochii mari ca atunci când  trebuia să-i paseze, decisiv, soră-sii. Mai  în glumă, mai  în serios, am crezut că Alina a semnat cu Gyor și face un amical cu Gloria. M-am liniștit doar eu, pentru că tensiunea antrenoarei noastre era legată derby-ului juniorilor 2 dintre HC Buzău și  ACS Avatar Brașov, crucial (și de orgoliu) pentru calificarea la turneul final.

Despre jocul în sine, ce să comentăm; emoții mari, atât în teren, cât și în tribune, ocupate normal de părinții pătimași. La pauză ai noștri conduceau cu 18-13 și în repriza a doua,  tabela a fost deblocată abia după șase minute, de către Oct. Coman, golul fiind precedat de câteva atacuri haotice ale ambelor combatante. Au marcat în momente importante ale meciului, prin incursiuni rapide, centrul Sebi Râmniceanu și interul Dragoș Sandu. În apărare, legea a fost făcută de Denis Mangalea, un handbalist cu un real talent și un lider înnăscut.

Scorul final 32- 23 i se datorează și portarului Alex Moldoveanu, cu o evoluție de senzație, atent supravegheat de mentorul său inimos, antrenorul Bobo Manole.

Victorie meritată așadar pentru copiii noștri, care s-au bucurat enorm la finalul meciului, primind apoi felicitări din partea antrenorilor și a  coordonatorilor de proiect. DA, AICI VORBIM DESPRE UN PROIECT  DE VIITOR, iar ideile oamenilor de la echipa mare, adică Băducu, Voicu, Armanu ori Constantin merită toate felicitările! Bravo copii, baftă în continuare spre calificare!

Text și foto: Silivestru Valentin și Eduard Ungureanu