HCM Constanța a suferit, aseară, a treia infrângere consecutivă din grupele Ligii Campionilor la handbal masculin. Campioana României a fost învinsă de slovenii de la Cimos Koper cu scorul de 25-27, după un meci în care constănțenii au condus chiar și la cinci goluri diferență. Echipa constănțeană a avut un început timid de partidă iar prima repriză a fost una relativ echilibrată când nici o echipă nu a reușit să se desprindă la mai mult de două goluri diferență iar pauza le-a prins pe amândouă pe picior de egalitate 14-14.
După reluarea jocului, marinarii au pornit în forță și în doar 8 minute au reușit să se desprindă la cinci goluri diferență și toată lumea credea într-o victorie. Probabil că și jucătorii au crezut acest lucru și au lăsat garda jos iar slovenii au reușit egalarea cu 8 minute înainte de final când tabela indica 24-24. Determinarea slovenilor și-a spus cuvântul și au reusit să preia conducerea ajungând la 3 minute distanță de final la scorul de 24-27. Din acest moment mingea s-a încăpățânat să mai intre în poartă și chiar eliminarea unui jucător de la echipa oaspete nu a reușit să vină în ajutorul echipei antrenate de Ion Crăciun. După 60 de minute de joc, meciul a fost câștigat de slovenii de la Cimos Koper cu scorul de 25-27 și cu acest scor HCM Constanța pierde din sansele de a trece de grupe.
Următorul meci pe care HCM Constanța îl va disputa la Buzău va avea loc pe 24 noiembrie, în compania macedonenilor de la HC Metalurg.