Jucării, goluri și cadouri din partea HC Buzău și a Consiliului Județean pentru sute de copii

0
174

HC Buzău și-a trecut, joi, în cont cea de-a doua victorie din campionat împotriva formației CSM Reșița, victorie care a picat cum nu se poate mai bine în fața propriilor suporteri. Echipa finanțată de Consiliul Județean a fost susținută, joi, la ultimul meci din acest an de peste 1500 de copii veniți din întreg județul dar și de o galerie pe măsură care și-a încurajat favoriții pe parcursul celor 60 de minute de joc.

Jucătorii HC Buzău au inițiat pentru acest ultim joc o campanie umanitară pentru copii defavorizați sub sloganul „Fă o bucurie, donează o jucărie!” astfel că în debutul meciului sute de jucării de pluș au zburat prin aer și au aterizat pe terenul de joc de unde au fost culese și puse în saci urmând ca de mâine să ajungă la cei care au mai mută nevoie.

De această data elevii lui Eliodor Voica s-au instalat la conducerea jocului chiar de la începutul partiedei,  oaspeții nereușind să înscrie mai mult de un gol minute bune. Meciul s-a terminat cu o binemeritată victorie 25-20(13-7) dar și cu sute de daruri oferite de Consiliul Județean tuturor copiilor prezenți la meci.