Metalul îmPUŞCĂ o remiză cu ultimul cartuş

0
367

La capătul unui meci dramatic, cu răsturnări de scor şi gol marcat la ultima fază, Metalul Buzău a izbutit să smulgă o remiză norocoasă (2-2) pe teren propriu cu una dintre candidatele la promovare, Unirea Slobozia. Deşi avea în faţă o adversară puternică, formaţia buzoiană nu a părut deloc timorată, începând partida destul de bine iar după câteva minute izbutea să deschidă scorul. În urma unui contraatac, M.Ion a centrat în careu iar Tănase(8) l-a învins pe portar cu un şut la colţul scurt şi astfel gazdele anunţau musafirii că vor avea viaţă grea. Ialomiţenii au replicat puţin mai târziu prin Adăscăliţei(26) când mingea şutată de acesta, de la marginea careului, a ocolit cu puţin ţinta, spre norocul „metaliştilor”. Oaspeţii au forţat în ofensivă şi au restabilit egalitatea după ce la o lovitură liberă de la 18 metri executată de Toma, balonul a întâlnit bara transversală iar Soare(30), aflat pe fază, a reluat cu capul în poartă. Chiar în finalul primei reprize, buzoienii puteau prelua din nou conducerea, însă, goalkeeperul Unirii a avut un reflex uimitor la şutul lui D.Stan(44), scoţând in extremis o minge pe care scria gol. În partea secundă a partidei, echipa din Slobozia a devenit tot mai periculoasă în atac iar la unul dintre ele, Bucă(63) a tras de la 16 metri dar cu o intervenţie providenţială, portarul Toader a reuşit să respingă în corner. La faza următoare, oaspeţii au întors rezultatul în favoarea lor, graţie lui Soare(64) care şi-a trecut în cont dubla, marcând din doi metri cu o lovitură de cap.Peste doar câteva minute,ialomiţenii au fost pe punctul de a se desprinde numai că goalkeeperul gazdelor s-a opus la şutul lui Bucă(68). Chiar dacă şi-a mai creat şi alte ocazii,Unirea nu a mai concretizat niciuna şi când se părea că toate cele trei puncte vor lua drumul Sloboziei, chiar la ultima fază a meciului calculele au fost date peste cap de M.Puşcă(90+5), acesta egalând după ce a reluat în poartă, mingea respinsă de Dumitrescu. Astfel, Metalul a scos o remiză la care nu mai spera şi râmâne neînvinsă după cele cinci jocuri disputate până acum.