UPDATE: Ovidiu Ionescu s-a callificat în finala Campionatelor Europene de Tenis de Masă pentru seniori de la Alicante. El l-a învins categoric pe suedezul Kristian Karlsson cu 4-1.

Buzoianul Ovidiu Ionescu și-a asigurat deja o medalie europeană la Campionatele de Tenis de Masă pentru seniori de la Alicante. După ce s-a impus în fața fostului campion european, Emmanuel Lebbeson  și l-a învins pe danezul Jonathan Groth(nr 6 mondial) cu  4-2 Ovidiu Ionescu a întârnit una dintre legendele tenisului de masă, belorusul Vladimir  Samsonov în vârstă de 42 de ani.

După un meci dramatic Ionescu a reușit să câștige partida cu 4-3 și și-a asigurat astfel medalia de bronz la Campionatele Europene.

După aceste rezultate de excepție Ovidiu Ionescu merge mai departe și va juca, duminică, de la 14.30 semifinala împotriva suedezului Kristian Karlsson meci ce poate fi urmărit pe TVR HD și Eurosport 2.