Rugbyștii de la Stejarul Buzău s-au dovedit a fi mult prea mici pentru un război atât de mare precum cel cu Steua București. Echipa buzoiană a pierdut cu scorul de 13-64 meciul susținut sâmbătă pe stadionul din ,,Parcul Tineretului” în cadrul sferturilor de finală ale Cupei României. Asa cum o arată și diferența de pe tabelă problema învingătoarei nu s-a pus nicio clipă, la pauză vicecampioana României conducând cu 33-3. La final, antrenorul gazdelor Eduard Suciu a declarat că deznodamântul era unul previzibil dată fiind valoarea adversarei.
,,Știam că această partidă va fi destul de grea având în vedere faptul că steliștii, sunt mult mai bine pregatiți fizic cât și tactic iar asta s-a văzut. În prima repriză am reușit cât de cât să ținem piept vicecampioanei dar în a doua, din cauza lipsei de pregătire precum și a oxigenării creierului am făcut o mie de greșeli individuale care au dus la această diferență mare. Cel mai mult m-a nemulțumit lipsa de determinare a jucătorilor care probabil nu au vrut să se accidenteze sau să se ducă mascați acasă la familie. Din punct de vedere al valorii celor două echipe diferența de scor nu este atât de mare”,a adăugat Eduard SUCIU.