Campionatul Naţional de Baschet „U” 18

Sâmbătă, în cadrul etapei cu nr. 7 a Campionatului Naţional de „U” 18 masculin, a avut loc în sala CSS Buzău ultimul meci din Tur  în compania echipei  A.B.C. Lagună Bucureşti, echipa clasată pe locul 1 în clasament.

Echipa buzoiană (cu sportivi în lot fiind cu 1 an sau 2 ani mai mici) a făcut un meci bun împotriva unei echipe experimentate şi cu mulţi jucători de vârstă competiţiei, (născuţi 1999). Au arătat că pot juca un baschet de calitate, au avut iniţiativa, a pus de multe ori echipa adversă în dificultate. Aici îi remarc pe jucătorii Barbu Andrei (pentru faza de atac), Popa Alexandru, şi Călugăru Alexandru. Echipa oaspete, pe final a avut un joc mai clar, marcând 3 coşuri de 3 puncte în ultimele 2 minute de joc, terminându-se în final  meciul cu scorul de 82 – 72 pentru oaspeţi.

Echipa: Andrei Barbu, Alexandru Popa, Alexandru Călugăru, Mihai Teodor Ene,Alexandru Jifcu, Rareş Zecheru, Ungureanu Bogdan, Rareş Stanciu, Ştefan Zaharioiu, Bogdan Dobre şi  mezinul echipei, Vlad Tudor (născut 2002). Prof. Ciprian Borcilă.

Campionatul Naţional de Baschet „U” 16

Sâmbătă şi duminică, tot în sala CSS, a început şi Campionatul pentru cei de „U” 16 (născuţi 2001 şi mai mici). Echipele care au participat au fost: C.S. Phoenix Constanţa, C.S. Sevlar Ploieşti şi CSS Buzău.

Echipa buzoiană, condusă foarte bine în teren de Călugăru Alexandru (cel mai bun jucător din turneu) a obţinut 2 victorii foarte importante împotriva unor echipe totuşi incomode în joc. Ultimul meci, cel împotriva celor din Ploieşti, s-a câştigat dramatic, în prelungiri.

Rezultate:CSS Buzău – CS Phoenix Constanţa : 64-59

CSS Buzău – CS Sevlar Ploieşti – 70 – 69

CS Sevlar Ploieşti – CS Phoenix Constanţa: 64 – 47

Echipa: Alexandru Călugăru, Rareş Zecheru, Vlad Tudor, Alexandru Bornaz, Tudor Jilavu, Tudor Râpeanu, Sebi Floria, Tudor Constantinescu, Robert Macovschi, Eduard Codescu, Andrei Bercaru şi Luca Voinovanu. Profesori: George Sarivan şi Ciprian Borcilă.