Gloria Buzău a confirmat încă odată că, meciurile de pe teren propriu îi priesc indiferent cu cine joacă. La fel s-a întâmplat şi etapa trecută când echipa lui ,,Vioară” a mai făcut o ,,victimă”, aceasta fiind chiar una dintre principalele favorite la promovare, Academica Piteşti, pe care a învins-o la limită, scor 2-1. Prima repriză a fost una ceva mai echilibrată, dovadă şi rezultatul de egalitate(1-1), înscris pe tabela de marcaj. Veniţi în Crîng să recupereze din punctele pierdute acasă cu liderul seriei, F.C. Voluntari, oaspeţii au încercat să îşi surprindă adversara iar la doar câteva minute după începerea partidei, puteau deschide scorul, însă bara s-a opus la lovitura de cap a lui Chiţu(8) din şase metri. Totuşi, piteştenii au reuşit să marcheze primii prin Kone Hamad(28) care, profitând de o gafă a defensivei buzoiene a finalizat o acţiune ofensivă cu un şut la colţul lung. Cu antrenorul Viorel Ion aflat în tribună din cauza suspendării, gazdele nu s-au lăsat deloc intimidate şi puţin mai târziu, în urma unui contraatac rapid au izbutit egalarea graţie golului înscris de Pălimaru(40). Acesta a taxat prompt ieşirea greşită a goalkeeperului Boşneag şi de la opt metri a trimis mingea în poarta goală, readucând astfel speranţele în tabăra Gloriei.După pauză, mult mai motivata şi determinată în joc, echipa buzoiană a trecut la cârma meciului iar ocaziile de gol nu au întârziat să apară. De altfel, una dintre ele s-a concretizat pe tabelă, gruparea din Crîng izbutind să întoarcă rezultatul în favoarea sa. Bătăiosul Răduca i-a pus pe tavă o minge lui Dumitrescu(55) iar acesta aflat în careu, a marcat la colţul lung, cu un şut de la 12 metri şi astfel Gloria începea să se gândească tot mai mult la o victorie care s-o readucă pe unul dintre locurile de play-off. Buzoienii îşi puteau mări avantajul dacă noul intrat pe teren, Pantelie(77;81) nu ar fi ratat spre final, două ocazii uriaşe. Mai întâi, aflat singur cu Boşneag a reluat din şase metri mult peste bara transversală iar apoi portarul oaspeţilor s-a remarcat, respingând în corner balonul şutat de atacantul buzoian. Aşa s-a scris istoria unui meci pe care Gloria Buzău l-a câştigat meritat,repriza secundă fiind cea mai bună din acest sezon.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.