baboi
Atleta Marina Baboi a reușit performanța de a deveni vicecampioană la Balcaniada de Juniori 2, care a avut loc recent în Serbia. Sportiva din Buzău s-a clasat pe locul al doilea la proba de 100 de metri, o a doua performanță la competiția la care au participat sportivi din 16 state fiind atinsă cu echipa la proba de ștafetă 4X100 de metri, cursă la finalul căreia România s-a clasat pe locul al treilea.
După rezultatul excepțional obținut în Serbia, buzoianca Marina Baboi se pregătește pentru un nou concurs de amploare. Este vorba despre Mondialele de Juniori 2, competiție ce se va desfășura în intervalul 14-19 iulie, în Columbia.

De menționat că la Balcaniada din Serbia un rezultat bun a obținut și râmniceanca Iulia Drăgoi. Ea a terminat pe locul 4 cursa de 2.000 de metri obstacole.