Campioana României la handbal masculin HCM Constanţa a fost învinsă, aseară, la Buzău, de formaţia poloneză Wisla Plock, scor 19-34 (12-15), în cea de-a opta etapă a grupei C din Liga Campionilor. În urma infrângerii suferite la Buzău, campioana României și-a ratat șansele de calificare în faza următoare a competiției.
Deși au început partida în forță, marcând trei goluri consecutive prin Laurențiu Toma, după doar 10 minute de joc constănțenii au început să-şi piardă din concentrare. Atacurile ratate şi apărarea care nu și-a prea dovedit valoare i-au costat scump pe marinari care au intrat la pauză cu un handicap de două goluri, 12-15.
După pauză, oaspeții și-au continuat ofensiva în timp ce HCM nu a dat semne de revenire astfel că, în primele 13 minute ale reprizei secunde, HCM nu a reușit să marcheze nici măcar un gol. Mai mult, președintele Consiliului Județean Constanța, Nicușor Constantinescu a plecat la jumătatea celei de-a doua reprize, bătându-le obrazul sportivilor pentru jocul prestat. Polonezii s-au impus astfel neașteptat de ușor după ce în tur, câştigaseră la doar un gol diferență um meci dominat aproape în întregime de HCM Constanța. Marcatori:
HCM – Toma 7 goluri, Stamate 3, Şimicu 2, Irimescu 2, Sadoveac 2, Stavrositu 1, Sabou 1, Adzici 1
Wisla – Kubisztal 12 goluri, Spanne 7, Kavas 4, Toromanovici 3, Wisniewski 2, Dobelsek 2, Paczkowski 2, Eklemovici 1, Kwiatkowski 1.
În urma înfrângerii suferite, HCM Constanța se află pe ultimul loc al grupei, cu doar 2 puncte, în timp ce Wisla a acumulat 7 puncte, fiind acum, pe locul 4. Săptămâna viitoare campioana României va juca din nou la Buzău cu ruşii de la St. Petersburg HC iar pe 25 februarie ultimul meci din grupe cu slovenii de la Cimos Koper. Indiferent de rezultatele obținute, constănțenii nu se mai pot califica în optimile Ligii Campionilor.