Aventura Gloriei Buzău în liga secundă a luat sfârşit. Miercuri, echipa din Crîng a suferit un nou eşec(1-4), de această dată în partida din deplasare cu Farul Constanţa disputată în cadrul etapei a 27-a. Buzoienii puteau deschide scorul în minutul 16 însă Stroe nu a fost în stare să înscrie dintr-un penalty acordat pentru un fault comis de portar asupra lui Iordache. În schimb, căpitanul ,,marinarilor”, Pătulea(35) a reuşit să finalizeze o acţiune ofensivă cu un şut din interiorul careului aducându-şi echipa în avantaj. A fost dealtfel şi scorul consemnat la finalul primei părţi a jocului. Constănţenii s-au desprins pe tabelă graţie aceluiaşi Pătulea(62) care şi-a trecut în cont ,,dubla” după ce l-a învins pe Sîrbu cu un şut din şase metri. La câteva minute, Gloria Buzău a redus din diferenţă prin Mbella(69) care a marcat cu o lovitură de cap din centrul careului. Imediat, gazdele au refăcut avantajul de două goluri prin Neagoe(70) care după ce a pătruns în suprfaţa de pedeapsă a şutat plasat pe lângă goalkeeperul buzoian. Scorul final a fost stabilit de V.Badea acesta trecându-şi numele pe lista marcatorilor cu un şut din interiorul careului, la colţul lung.
Cu trei etape înainte de sfârşitul campionatului, Gloria Buzău ocupă ultimul loc în clasament cu doar 20 de puncte adunate iar sânbătă va juca acasă cu Dainamo II.