Gloria-Farul-4

Echipa din Crîng se menţine în grafic pentru play-off după ce, sâmbătă, a izbutit să termine învingătoare, meciul din deplasare cu Farul Constanţa, disputat în prima etapă din returul campionatului. Buzoienii s-au impus cu un scor categoric(4-1) răzbunând astfel înfrângerea din tur. Debutul confruntării de la malul mării a fost, însă, unul ce a aparţinut gazdelor, acestea înscriind prin Bolat(12) care şi-a adus echipa în avantaj cu o lovitură de cap în urma cornerului executat de Florea. Golul nu i-a speriat deloc pe buzoieni, dovadă că peste doar câteva minute au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, după ce Verdeş(18) l-a învins pe portarul ,,marinarilor” cu un şut din unghi. La puţin timp după această reuşită, Gloria a trecut prin mari emoţii la o acţiune ofensivă a Farului, soldată cu un penalty scos de Creţu. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Florea(24) care nu l-a putut, însă, păcăli pe goalkeperul oaspeţilor, Stoicescu. Jucătorii lui ,,Vioară” au prins curaj şi din acel moment au pus stăpânire pe joc iarVerdeş(37) şi-a trecut în cont ,,dubla”, reluând cu capul din zece metri. Cu un minut înainte de plecarea la vestiare, fundaşul formaţiei buzoiene, Dăniţă a fructificat tot cu o lovitură de cap, după centrarea din corner, a lui Marcu. Astfel, Gloria Buzău lua o opţiune serioasă privind adjudecarea celor trei puncte puse la bătaie şi extrem de preţioase pentru un loc în play-off. După revenirea de la cabine, oaspeţii au continuat să atace iar Pușcașu a închis tabela după ce a marcat cu capul, în urma unei lovituri de colţ executată de Marcu.
În etapa viitoare, Gloria Buzău care ocupă locul 6 în clasament cu 18 puncte acumulate, va juca sâmbătă(ora 17.00) pe teren propriu cu Rapid.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.