Deznodământul confruntării de la Râmnicu Sărat unde Olimpia juca împotriva liderului seriei, Viitorul Axintele a fost aşteptat cu sufletul la gură, însă de ocupanta poziţiei secunde, Gloria Buzău. Vestea primită a fost una proastă şi asta fiindcă echipa râmniceană nu a făcut nicio brânză pierzând cu 0-1. Partida fluierată de un arbitru de lux, Alexandru Tudor nu s-a ridicat deloc la nivelul unui derby aşa cum era catalogată având în vedere faptul că misiunea Olimpiei era de a încurca Axintele pentru a da astfel o mână de ajutor vecinei din judeţ, Gloria, în cursa pentru promovare. Dacă mulţi credeau că jucătorii Olimpiei vor ,,muşca” din gazonul amestecat cu noroi, pentru a scoate un rezultat pozitiv, lucrurile au stat cu totul şi totul altfel. Echipa gazdă a fost lipsită de vlagă şi determinare iar în multe momente ale jocului a lăsat impresia că este lovită de astenie şi nu are curajul necesar pentru a pune în pericol poarta adversă, condiţii în care nu avea cum să emită pretenţii la puncte. Oaspeţii nu au excelat nici ei în joc însă, au fost mai pragmatici reuşind să îşi atingă scopul, graţie golului marcat în debutul reprizei secunde. Tudor(48) a şutat din intreriorul careului, iar mingea a fost deviată în poartă de fundaşul râmnicean, Tîrîlă păcălindu-l astfel pe goalkeeperul gazdelor. Olimpia putea egala chiar în prelungirile partidei când atacantul Butoi a reluat cu capul din şase metri însă piciorul salvator al unui jucător ialomiţean a făcut ca Viitorul Axintele să plece acasă cu toate cele trei puncte spre marea supărare a Gloriei Buzău.