0
325

Dinamo București s-a calificat, sâmbătă, la Buzău, în următoarea etapă a grupelor Cupei EHF la handbal masculin după ce i-a învins cu scorul de 28-25 pe danezii de la Aalborg cu care făcuseră egal în urmă cu o săptămână.
Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” a fost arhiplină. Aproximativ 2000 de spectatori din Buzău, dar nu numai, au purtat echipa spre o victorie extrem de valoroasă.
Dinamoviștii au preluat conducerea încă din startul partidei, conducând cu 2-0 după numai 2 minute de joc. Dinamo a reușit să conducă pe tot parcursul reprizei, cea mai mare diferență de scor fiind de 7 goluri și cea mai mică de 4 puncte, astfel că la pauză scorul a fost de 17-12.
Repriza secundă a debutat cu o serie de ratări a elevilor lui Eliodor Voica, ratări care au permis danezilor să se apropie la o diferență de doar 2 puncte, recuperată ulterior de portarul dinamovist Ionuț Irimus, care s-a aflat într-o formă de zile mari.
Partida s-a sfârșit la scorul de 28-25, Dinamo clasându-se astfel pe locul 2 în grupă. Urmează un meci important cu spaniolii de la Granollers pe 20 martie iar dacă Dinamo reușește să se impună, se va califica în sferturile de finală ale competiției.
Pentru Dinamo au marcat Vrankovic–8, Șandru-7, Ragot-6, Mironescu, Baluț-2, Asoltanei-2 și Marius Mocanu-1.