Buzăul și-a desemnat, vineri seară cei mai buni sportivi ai anului ce este aproape să se încheie în cadrul unei gale jubiliare ce a marcat și 20 de ani de la înființarea Direcției Județene pentru Sport și Tineret Buzău.

În cadrul Galei Laureaților 2013 au fost premiați cei mai buni sportivi ai județului și antrenorii acestora care au contribuit la  obținerea de rezultate deosebite atât în competițiile naționale cât și internaționale. Gala s-a bucurat de o participare numeroasă atât din partea sportivilor și familiilor acestora cât și din partea oficialităților la masă luând loc primarul și viceprimarii municipiului Buzău, comandanții Poliției și Jandarmeriei,, adjunctul Inspectoratului Școlar și alți oaspeți de seamă.

În cadrul aceluiași eveniment au fost premiați și cei mai buni sportivi ai Clubului Sportiv Municipal .

Au fost acordate premii de merit pentru instituțiile ce au sprijinit sportul buzoian și pentru presă și au fost premiate echipe, cluburi, antrenori de sporturi olimpice și neolimpice în total peste 150 de trofee. În final cei mai buni zece sportivi ai județului au fost desemnați:

 

LOCUL X — DRĂGHICIU GABRIELA — CSM BUZĂU — BOX — Antrenor —Voicilaş Constantin

–componentă a lotului naţional de seniori

–medalie de argint la categ. 54 kg la Campionatul Naţional de seniori

–medalie de argint la categ. 57 kg la Cupa României seniori

 

LOCUL IX — DINCĂ GABRIELA — CSM BUZĂU — BOX — Antrenor — Voicilaş Constantin

–componentă a lotului naţional de seniori

–medalie de aur la categ. 57 kg la Campionatul Naţional de seniori

–medalie de argint la categ. 60 kg la Cupa României seniori

 

LOCUL VIII — BABOI MARINA — CSS BUZĂU — ATLETISM — Antrenor —Nicolau Gabriel

–medalie de aur la Campionatul Balcanic – proba de 100 m

–medalie de argint la Campionatul Balcanic –proba de stafeta 4 x 100 m

–medalie de aur la Campionatul Naţional de Juniori II –în proba de 100 m

–medalie de aur la Campionatul Naţional de Juniori II – în proba de 200 m

–medalie de bronz la Campionatul Naţional de Juniori II –în proba de 60 m

 

LOCUL VII — BĂLĂŞOIU BOGDAN — LPS+CSM BUZĂU — ATLETISM —Antrenor — Popa Vasile

–componentă a lotului naţional de juniori II

–participant la Campionatul Mondial de Juniori II

–medalie de argint la Campionatul Balcanic de Cros – echipe

–medalie de aur la Campionatul Naţional de Cros – juniori II

–medalie de argint la Campionatul Naţional de juniori II în proba de 1500 m sală

–medalie de argint la Campionatul Naţional de Cros  juniori I

–medalie de argint la Campionatul Naţional de Juniori I în proba de 1500 m

 

LOCUL VI — EFTIMESCU ALINA — CSM BUZĂU — BOX — Antrenor — Voicilaş Constantin

–componentă a lotului naţional de tineret

–participantă la Campionatul Mondial feminin

–medalie de argint  la categ. 60 kg la Campionatul Naţional de tineret

–medalie de argint la categ. 60 kg la Cupa României tineret

–medalie de aur la categ. 60 kg Cupa României seniori

 

 

 

LOCUL V — FRÎNCU TEODOR — CSS BUZĂU — VOLEI — Antrenori Constantin Georgiana şi Boldişteanu  Marian

–component al lotului naţional de juniori

–medalie de aur cu echipa CSS Buzău la Campionatul Balcanic pentru Cadeți

–medalie de bronz  la Campionatul Balcanic pentru  Juniori

–medalie de argint la Campionatul Național  – Juniori

 

LOCUL IV — CODREANU ŞTEFAN – CSM+LPS BUZĂU – ATLETISM — Antrenor Medvediuc Alexandru

–component al lotului naţional de juniori

–locul 6 la Campionatul European de juniori în proba de ştafetă 4 x 100 m

–medalie de argint la Campionatul Balcanic de juniori în proba de 4 x 100 m

–medalie de aur la Campionatul naţional de tineret în proba de 60 m

–medalie de bronz la Campionatul naţional de seniori în proba de 60 m

–medalie de argint la Campionatul naţional de juniori I în proba de 200 m

 

LOCUL III — ISTRATE ROXANA — CSM BUZĂU — TENIS DE MASĂ — Antrenor Mircea Dinu

–componentă a lotului naţional de tineret

— 2 medalii de argint la Campionatul Naţional de seniori

— 2 medalii  de aur la Campionatul Naţional de tineret

— medalie de bronz la Campionatul Naţional de  tineret în proba de dublu-mixt

 

 

LOCUL II – CIOTI CONSTANTIN—CSM BUZĂU—TENIS DE MASĂ –Antrenor Dinu Mircea

–component al lotului naţional de seniori

–participant la Campionatul Mondial individual de seniori

–participant la Campionatul European individual şi echipe

–medalie de aur la Campionatul Naţional individual de seniori

–2 medalii de bronz la Campionatul Naţional de seniori

 

LOCUL I — MOISE IONUŢ — CSM BUZĂU — LUPTE LIBERE — Antrenor Voicu Marian

–component al lotului naţional de seniori

–locul 5 la Campionatul European de seniori categ. 66 kg

–medalie de argint la Jocurile Francofone de seniori categ. 66 kg

–medalie de argint la Campionatul naţional de seniori categ. 66 kg

 

LOCUL I — IONESCU OVIDIU — CSM BUZĂU — TENIS DE MASĂ — Antrenor Mircea Dinu

–component al lotului naţional de seniori

–participant la Campionatul Mondial individual de seniori

–participant la Campionatul European individual şi echipe

–3 medalii de argint la Campionatul Naţional de seniori

 

Vezi aici lista integrală a laureaților!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.