Gloria Buzău a încheiat turul campionatului ligii secunde în genunchi. Cum ce începe prost se termină şi mai prost, echipa din Crîng a părăsit terenul învinsă şi la Brăila, gazdele impunându-se clar, cu scorul de 3-0. La prima acţiune ofensivă periculoasă a brăilenilor, aceştia au obţinut un penalty după ce fundaşul oaspeţilor, Berceanu a comis henţ iar Bosoi(18) a executat însă portarul a reuşit să respingă. Cel care ratase lovitura de pedeapsă s-a revanşat însă după câteva secunde concretizând cu o lovitură de cap din şase metri un corner. Dirijată de pe margine de fostul jucător şi antrenor al Gloriei Buzău,Viorel Ion,formaţia gazdă şi-a mai creat apoi şi alte ocazii iar oaspeţii puteau restabili egalitatea când Berceanu(39) a reluat cu capul din apropiere pe lângă poartă. După primele 45 de minute de joc ,tabela de marcaj indica un avantaj fragil pentru C.F.Brăila.Din minutul 63 echipa buzoiană a rămas în inferioritate numerică, M.Puşcă văzând al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu iar trupa lui ,,Vioară” a profitat de acestă situaţie. Peste câteva minute,Ndwige(70) a scăpat singur spre poartă şi cu un lob de la 14 metri a făcut ca scorul să devină 2-0 conturându-se astfel victoria brăilenilor. Gloria Buzău a punctat şi ea însă la capitolul eliminări, fundaşul Ţabără(74) văzând şi el roşu în faţa ochilor pentru un fault comis în postură de ultim apărător. Imediat gazdele au răsucit cuţitul în rana buzoienilor după ce în urma unei curse de aproximativ 40 de metri Moise i-a pasat lui Henry(78) care a înscris din mijlocul careului mic închizând tabela.Astfel Gloria a înregistrat cea de a noua înfrângere şi cu doar 10 puncte acumulate a terminat turul pe ultimul loc şi mulţi o văd ca şi retrogradată.