Final dramatic, răsturnare de scor, un eurogol, o eliminare şi doi jucători duşi de urgenţă la spital. Acestea au fost ,,ingredientele” partidei disputată pe stadionul din Crîng unde Gloria Buzău a primit replica formaţiei S.C.Bacău pe care a învins-o cu scorul de 2-1. Debutul întâlnirii a fost însă, unul nefast pentru buzoieni, aceştia văzându-se conduşi pe tabelă după numai două minute de joc. La prima acţiune ofensivă a oaspeţilor, Căianari a centrat de pe dreapta în careu iar Rusu, rămas liber, a reluat în poartă de la zece metri. Puţin mai târziu moldovenii îşi puteau dubla avantajul dar mingea şutată de Dumitriu(7) a lovit bara transversală. Gazdele au replicat şi ele prin Ghiţă(22) care a tras de la opt metri numai că goalkeeperul băcăuan a avut o intervenţie providenţială reuşind să respingă în corner. Chiar în ultimul minut al primei reprize, Gloria a restabilit egalitatea graţie golului înscris de Dumitrescu, acesta fructificând cu un şut plasat din şapte metri, pasa excelentă a lui Burlacu. În repriza secundă gazdele au rămas în inferioritate numerică după eliminarea fundaşului Dăniţă(58), care a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Oaspeţii au încercat să profite de situaţie iar la unul dintre atacuri au fost pe punctul de a prelua din nou conducerea, însă, portarul Gherasim s-a opus, scoţând cu un reflex senzaţional, lovitura de cap a lui Curiliuc(70). Peste câteva minute, echipa din Crîng a izbutit să întoarcă rezultatul în favoarea sa în urma unui gol de generic, marcat de Burlacu(75) a cărui ,,torpilă” de la 25 de metri s-a dus sub bara transversală. Finalul meciului a devenit unul dramatic, băcăuanii năpustindu-se la poarta Gloriei, în căutarea golului egalizator pe care însă nu l-au găsit dar în schimb au trimis de două ori mingea în bara, la aceeaşi fază. Astfel trupa lui,,Vioară”a obţinut o victorie extrem de importantă trecând de la agonie la extaz.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.