Deşi apăsată de problemele financiare, fiind chiar pe punctul de a nu se prezenta la joc, Gloria Buzău a izbutit să învingă pe teren propriu,scor 2-1, pe Oţelul Galaţi. Prima repriză, când echipa de Crîng a şi marcat dealtfel ambele goluri, a părut trasă la indigo cu cea din meciul cu Ceahlăul, gazdele începând în forţă iar după numai patru minute,,au deranjat” tabela. La o lovitură liberă de la circa 25 de metri lateral dreapta, Ghiţă a şutat cu efect şi ajutată de vânt, mingea a trecut peste goalkeeperul gălăţenilor, poposind în poartă. Buzoienii au prins mult curaj şi nu peste mult timp în urma unui contraatac şi-au dublat avantajul prin Burlacu(17) care a pierdut doi adversari pe drum şi cu un şut plasat din zece metri a înscris pe lângă Grecu. Oaspeţii au replicat mult mai târziu când Stănescu(35) a tras de la peste 30 de metri însă cu un reflex uimitor, Sîrbu a scos de sub transversală. La următoarea acţiune ofensivă, Oţelul a trecut din nou pe lângă gol, după ce balonul şutat de Diarra(37) a ocolit cu puţin ţinta şi astfel echipa lui ,,Vioară” a intrat la cabine cu 2-0. După pauză, mulţumite cu rezultatul înscris pe micuţa tabelă de marcaj, gazdele au mai cedat din iniţiativă, permiţându-le gălăţenilor să se apropie de careu şi chiar să reducă din handicap, puştiul Şefer(68) înscriind cu un şut centrare de la aproximativ 20 de metri. Finalul partidei care l-a prins în tribune pe secundul Bunică unde fusese trimis de arbitru din cauza protestelor, a devenit unul cu emoţii pentru Gloria deoarece formaţia gălăţeană şi-a înteţit atacurile în căutarea golului egalizator, însă, mingea nu a mai intrat în poartă iar scorul a rămas 2-1şi buzoienii au bifat cea de a doua victorie consecutivă din această ediţie de campionat.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.