Echipa feminină de handbal, H.M. Buzău şi-a trecut în cont o nouă victorie în campionatul eşalonului secund. Într-un meci disputat astăzi în Sala Sporturilor ,,Romeo Iamandi”, formaţia buzoiană a întâlnit pe Ştiinţa Bacău în faţa căreia s-a impus cu scorul de 31-28. Prima repriză a fost una la discreţia gazdelor care au intrat la vestiare cu un avantaj de opt goluri(18-10). După pauză jucătoarele antrenate de Romeo Ilie s-au mai relaxat astfel că au apărut greşeli nepermise lucru de care au profitat moldovencele. Acestea din urmă au redus din diferenţă spre final însă buzoincele au reuşit să îşi adjudece victoria.
După meci antrenorul echipei buzoiene a declarat că se aştepta ca elevele sale să câştige însă mult mai clar.
,,Sunt nemulţumit de greşelile neprovocate şi de faptul că am luat extraordinar de multe goluri de la o formaţie aşa tânără. Nu s-au mai concentrat în apărare iar în repriza secundă au intrat în jocul adversarei şi s-au relaxat. Pe fondul acestei relaxări au apărut şi greşeli de neiertat”,a adăugat Romeo Ilie.
Golurile echipei H.M. Buzău au fost marcate de Radu(10), Ionescu(9), Iordache(6), Păvălache(6).