Meciul de handbal masculin, disputat ieri în Sala Sporturilor ,,Romeo Iamandi” între echipele H.C. Buzău şi H.C. Teleorman Alexandria a fost unul de infarct. Buzoienii au zbutit să obţină victoria scor 30-29 chiar în ultima secundă a confruntării după ce oaspeţii au condus mai tot timpul pe tabelă. Confruntarea, programată în cadrul etapei cu numărul 15 a Diviziei A a fost un derby al suferinţei, cele două combatante luptând pentru evitarea retrogradării. Oaspeţii au început meciul în forţă şi s-au distanţat repede la şase goluri fără să primească niciunul până în minutul 10 când adversara a marcat pentru prima dată prin C.Ion. Pentru H.C. Buzău se prefigura un dezastru însă spre finalul reprizei întâi, jucătorii conduşi de pe margine de Marian Şopu au dat semne de revenire şi s-au apropiat la un singur gol, tabela indicând la pauză, 14-15. La reluare, gazdele au restabilit egalitatea iar în minutul 36 au reuşit să preaia pentru prima dată conducerea numai că bucuria a fost una de scurtă durată şi asta fiindcă teleormănenii au întors rezultatul în favoarea lor. Finalul a fost însă unul dramatic, Leţu marcând în ultima secundă un gol care le-a adus buzoienilor o victorie la care nici măcar nu mai îndrăzneau să viseze.
Pentru H.C. Buzău au înscris: Munteanu(9), Leţu(7), Stoian(5), Tudorache(3), Dumitrache(3),Ion(1), Radu(1), Bratu(1).
În etapa viitoare programată miercuri,H.C. Buzău va juca în deplasare cu Universitatea Galaţi.