HC Buzău câștigă încă o partidă în fața propriilor suporteri și urcă pe locul III în play-out

0
280

Etapa a VI-a a turneului play-out a fost una cu noroc pentru handbaliștii buzoieni care și-au trecut în cont încă o victorie. Într-o partidă care nu a fost lipsită de emoții Lupii Buzăului au început bine meciul, conducând ostilitățile pe tabela de marcaj însă oaspeții au reușit să egaleze și chiar să preia conducerea prima repriză încheindu-se la o diferență de 3 goluri în favoarea celor de la CSM Făgăraș (13-16)

După pauză elevii lui Eliodor Voica s-au mobilizat exemplar și au reușit să egaleze în doar patru minute de la începerea celei de a doua reprize pentru ca apoi să se desprindă la o diferență de 3, 4 sau chiar 5 goluri și să își mențină avantajul până la final. La capătul celor 60 de minute scorul indicat pe tabelă era de 27-24 iar HC Buzău 2012 urcă pe locul 13 în cadrul turneului play-out cu un total de 14 puncte.

Mai hotărâți ca niciodată să rămână în prima ligă, Lupii Buzăului vor evolua din nou în fața propriilor suporteri sâmbătă, de la ora 17.00 când vor primi vizită Universității Cluj.