Gloria Buzău a suferit o înfrângere usturătoare, în primul meci de verificare disputat după revenirea din stagiul de pregătire centralizat de la Poiana Pinului. Formaţia antrenată de Marian Roşu a întâlnit miercuri, pe teren propriu, C.S.M.Unirea Slobozia, în faţa căreia a pierdut cu 1-5, după ce la pauză a conducea cu 1-0. Partida s-a desfăşurat în cadrul celei de a şaptea ediţii a Memorialului ,,Cornel Negoescu”, iar golul buzoienilor a fost marcat de noua achiziţie, M.Gheorghe(17) care a reluat cu capul din apropiere, mingea respinsă de portar. Repriza secundă a aparţinut însă oaspeţilor, aceştia restabilind egalitatea prin Macare(49) cu un şut din şase metri iar după doar câteva minute a preluat conducerea şi s-a distanţat graţie golurilor reuşite de Ivaşcă(56;62) ambele din lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri. Echipa din Slobozia nu s-a oprit însă aici şi a mai marcat de două ori prin Macare(75), şut plasat din interiorul careului şi fostul dinamovist, Mihalcea(79) care şi-a trecut în cont un gol de generic închizând astfel tabela de marcaj.