,,Metaliştii”au tremurat pentru victoria cu Olteniţa. Unicul gol a fost marcat de Lungoci din penalty

0
107

Nou promovata Metalul Buzău se numără printre echipele care au rămas neînvinse după cele trei etape scurse de la începerea acestei ediţii de campionat. Echipa antrenată de Vali Stan a izbutit să îşi treacă în cont toate punctele puse în jocul disputat pe teren propriu cu ACSM Olteniţa, gazdele impunându-se la limită cu scorul de 1-0. O victorie pentru care buzoienii au tremurat serios spre finalul meciului însă norocul a făcut ca rezultatul să rămână cel stabilit în debutul reprizei secunde,dintr-un penalty. Până atunci ,,metaliştii” au avut câteva ocazii, prima ratată de Lungoci(6) care a şutat din unghi, în plasa laterală, apoi cele ale lui Manea(8) şi Halîngă(10), şuturile acestora fiind respinse de portar. Gazdele au reuşit însă să marcheze dintr-o lovitură de pedeapsă acordată pentru un fault comis de Lupaşcu asupra lui Iacob, fază petrecută la cinci minute după pauză. Cel care a executat şi transformat, a fost Lungoci iar Metalul anunţa că îşi face calcule pentru o victorie şi a forţat golul doi iar Tănase(57) l-a evidenţiat pe goalkeeperul oaspeţilor, la o lovitură liberă executată din marginea careului. În finalul partidei călărăşenii au trecut pe lângă egalare, şutul lui Tontea(84) fiind scos de portarul Toader iar Stoica(90) a tras peste şi astfel formaţia gazdă a scăpat cu faţa curată şi a obţinut trei puncte preţioase.

,,A fost un meci mai slab, făcut de echipa noastră însă rămân punctele iar ăsta e un lucru poziv. Atât am putut noi astăzi(n.r-sâmbătă) chiar dacă am întâlnit o adversară mai modestă decât cea din prima rundă de pe teren propriu, Înainte Modelu. Spun asta şi având în vedere că deşi noi nu am prea jucat, echipa oaspete nu a venit peste noi, nu a profitat. Nu a fost cazul de relaxare din partea jucătorilor mei, eu le-am spus că numai prin muncă putem lua puncte şi trebuie să respectăm orice adversară”, a declarat la finalul jocului, antrenorul Metalului Buzău, Vali Stan.