Gloria Buzău şi-a mai spălat din păcate, după ce a reușit să câștige meciul disputat pe teren propriu în compania codaşei clasamentului, F.C.M. Dorohoi. Cu atacantul Pălimaru în zi de graţiei şi o apărare ,,beton”, echipa din Crîng s-a impus cu scorul de 4-0 la capătul unei partide dominate de la cap la coadă. Hotărâte să oprească toate punctele în Crîng, gazdele au căutat încă din primele minute, culoare libere spre poarta lui Ungureanu iar noua achiziţie, Pălimaru(20) şi-a făcut datoria, marcând în urma unui şut expediat din interiorul careului, la colţul lung. Ceva mai târziu, acelaşi jucător şi trecut în cont dubla, după ce a finalizat cu brio o execuţie din şapte metri, spre bucuria celor 500 de spectatori prezenţi în tribunele stadionului. Era minutul 33 şi Gloria lua o opţiune serioasă în ceea ce priveşte obţinerea unei victorii extrem de preţioase. Spre finalul primei reprize, buzoienii au modificat din nou tabela de marcaj, Răduca(43) ridicând scorul la 3-0 după ce a fructificat cu un şut din apropiere, pasa excelentă a lui Pălimaru. Apetitul ofensiv al grupării din Crîng a continuat şi după pauză iar golul nu s-a lăsat prea mult aşteptat. La capătul unei acţiuni de atac, acelaşi Pălimaru(66) a reuşit ,,tripla”, stabilind şi rezultatul final al meciului. Oaspeţii au încercat sa reducă din handicap însă cei care s-au aflat aproape gol au fost tot cei de la Gloria, Pălimaru(81) trimiţând mingea în bara transversală, cu un şut de la marginea careului. Aşa s-a scris istoria unui meci în care echipa lui ,,Vioară” a dovedit că poate emite pretenţii în următoarele etape.