Gloria Buzău a izbutit vineri, cea mai categorică victorie din ultimii ani. Într-un meci contând pentru penultima etapa a turului, formaţia din Crâng a surclasat acasă, cu scorul de 6-2 pe Eolica Dobrogea. Buzoienii au înscris primul gol după numai cinci minute prin Bîrsănel, care a finalizat o acţiune ofensivă, cu un şut din interiorul careului. Ceva mai târziu, tabela de marcaj a suferit o nouă modificare după ce Manea(22) a fructificat din şase metri centrarea lui Păun. Ospeţii nu au apucat să se dezmeticească pentru că Percă(24) l-a învins şi el pe portar cu un şut din careul mic şi astfel Gloria Buzău îşi trecea deja în ,,contabilitate” cele trei puncte. Dobrogenii puteau reduce din handicap peste două minute dar Ciobanu, cu toată poarta în faţă a ratat incredibil din trei metri! Aflat în zi de graţie, jucătorul echipei din Crîng, Manea(37;45) şi-a trecut în cont încă două goluri făcând ca la pauză,tabela să indice 5-0. Elevii lui Roşu nu s-au oprit însă aici şi în repriza secundă, după mai multe ratări printre care şi o bară, Alexandru(68) a marcat pentru 6-0 cu un şut de la şapte metri.Pe fondul unei relaxări,gazdele au primit apoi două goluri,primul din penalty avându-l ca autor pe Ciobanu(71;75). După această victorie, Gloria Buzău a acumulat 25 de puncte în clasament iar în ultima etapă din tur va juca în deplasare împotriva echipei C.S.M.Focşani.

Gloria Buzău – Eolica Dobrogea 6-2(5-0)

Au marcat: Bîrsănel(min.5)               Ciobanu(min.71;75)