La plecarea din Crîng, giuleştenii au luat cu ei şi cele trei puncte puse la bătaie în confruntarea cu Gloria Buzău. Gruparea de sub Podul Grant a reuşit să se impună la limită, scor 2-1, golul victoriei fiind înscris în finalul partidei. Tabela de marcaj a suferit prima modificare chiar în prelungirile mitanului întâi când Trandu(45+3) a trimis mingea în vinclu, cu un şut de la aproximativ 20 de metri. În repriza secundă buzoienii au forţat ceva mai mult în ofensivă iar cu trei minute înainte de ultimul fluier al arbitrului au obşinut un penalty după ce Pălimaru a fost oprit din acţiune de Avrămia. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Răduca, acesta învingându-l pe goalkeeperul rapidist şi astfel Gloria izbutea să egaleze numai că bucuria a fost de scurtă durată. Asta deoarece în urma unui contraatac, acelaşi Trandu(89) şi-a trecut în cont ,,dubla” cu un şut la colţul lung, expediat de la aproximativ 25 de metri şi a adus o victorie preţioasă pentru Rapid. A fost momentul care a declanşat nebunia în sectorul rezervat galeriei giuleştene, mai mulţi ultraşi urcându-se pe gard pentru a se bucura împreună cu jucătorii dar şi antrenorul Dan Alexa, venit de la banca de rezerve, chiar dacă ştia că va fi ,,expulzat” de arbitru.