,,Vom juca un fotbal curat”. Asta declara preşedintele Petrolului Berca, Andrei Marica, înaintea derbyului cu liderul campionatului, Olimpia Rm. Sărat, programat în ultima etapă din turul Ligii lu’Coşconea. Aşa a şi fost, dovadă remiza(1-1) înregistrată la finalul meciului, gazdele reuşind golul egalizator chiar în prelungiri! Un rezultat ce le-a închis gura cârcotaşilor care spuneau că petroliştii vor fi ,,cuminţi” în teren iar râmnicenii vor pleca acasă cu toate cele trei puncte. Cele două echipe au oferit însă, un joc plăcut, astfel că partida s-a ridicat la nivelul unui derby, spre mulţumirea celor prezenţi în tribunele stadionului din Berca. Mai omogenă şi cu experimentatul Cl.Ionescu ,,Generalul” în mare formă, Olimpia a avut o posesie a balonului mai bună, ocazii de gol mai clare, controlând meciul cu excepţia ultimelor douăzeci de minute. Decişi să tranşeze victoria de partea lor, oaspeţii au început destul de bine şi după câteva încercări la poarta lui Oprea, eforturile au fost încununate cu gol. Unul marcat de Cl.Ionescu(30), acesta fructificând cu un şut din zece metri, cornerul executat de Chiorpec. Peste doar câteva minute, gazdele au trecut pe lângă egalare când Lungoci(36) a reluat din apropiere însă, cu un reflex uimitor, portarul Toader a respins mingea şi astfel echipa sa a rămas cu avantaj pe tabelă. Goalkeeperul petroliştilor s-a evidenţiat şi el la lovitura liberă de la aproximativ 20 de metri executată de Roman(40), scoţând de sub bara transversală. Momentul psihologic al meciului s-a consumat chiar în finalul primei reprize când acelaşi Roman(45) a irosit cu nonşalanşă o uriaşă ocazie de gol după ce cu toată poarta în faţă, a trimis peste. În partea secundă, odată cu semnele de oboseală apărute în tabăra adversă, gazdele au devenit mai îndrăzneţe în atac pentru a forţa egalarea pe care au izbutit-o chiar când cele două formaţii se pregăteau să meargă la vestiare. În urma unei acţiuni ofensive, Petrolul Berca a obţinut un corner,acesta fiind executat de veteranul D.Petre şi fructificat C.Prorosciuc(90+1) care a reluat în poartă mingea revenită din bară,unde fusese trimisă de Vişan. Astfel, echipa petrolistă a obţinut o remiză norocoasă şi a încurcat liderul în lupta pentru câştigarea campionatului.