Cu biletul pentru play-off, în buzunar, Gloria Buzău a încheiat sezonul regulat cu o victorie în urma căreia s-a clasat pe locul 4, ceea ce poate fi considerată o performanţă având în vedere că în această ediţie de campionat, băieţii lui ,,Vioară’’ au jucat mai mult pe burta goală. Pe o vreme ploioasă şi un teren plin de băltoace, gruparea din Crîng s-a impus acasă cu scorul de 3-0 în faţa uneia dintre ocupantele podiumului, Rapid CFR Suceava. Gazdele au reuşit să înscrie cele trei goluri în repriza secundă după ce în prima, fazele de poartă au reprezentat o adevărată delicatesă, jocul fiind îngreunat de starea gazonului. Lista marcatorilor a fost deschisă de mijlocaşul Cl. Dumitrescu(51) care, aflat pe fază, l-a învins cu un şut din şase metri, pe goalkeeperul sucevean care iniţial respinsese mingea şutată de zvârluga Popescu. Golul i-a făcut pe buzoieni să spere şi mai mult într-o victorie iar spre finalul partidei noul intrat în teren, Burlacu(86) care tocmai ratase singur cu portarul, şi-a spălat păcatul dublând avantajul Gloriei, cu un şut din opt metri. Tabela de marcaj a fost însă închisă în ultimul minut al prelungirilor, de bulgarul Koprindzniski(90+4) după ce acesta, de la colţul careului mic, a şutat cu preluare mingea aruncată de Marcu peste apărarea suceveană.