Gloria Buzău a bifat vineri, prima victorie sub comanda antrenorului Marian Roşu. Echipa din Crîng s-a impus la limită, scor 1-0 în meciul cu Juventus Bucureşti disputat pe teren propriu, în cadrul etapei a X-a. Încă de la început, buzoienii s-au instalat la cârma jocului căutând culoare libere spre poarta adversă însă golul a picat în urma unei lovituri de pedeapsă. Aceasta a fost acordată pentru un fault comis asupra lui Bobe iar Cucu(30) a reuşit să transforme şi astfel Gloria Buzău lua o opţiune serioasă pentru acontarea celor trei puncte puse la bătaie. La puţin timp după deschiderea scorului, gazdele puteau lovi din nou numai că, mingea lobată de Luiceanu(35) a lovit stâlpul din stânga porţii. Peste trei minute, formaţia buzoiană a rămas în inferioritate numerică din cauza eliminării lui Olteanu care a primit cel de al doilea cartonaş galben. Gloria a plecat la vestiare cu avantaj fragil pe tabela de marcaj iar în repriza secundă a forţat desprinderea dar niciuna dintre ocaziile create nu s-a concretizat cu gol. De partea cealaltă, oaspeţii nu au fost în stare să profite de omul în plus şi s-au dovedit destul de timizi în atac astfel că fluierul final al arbitrului a consfinţit victoria elevilor lui Marian Roşu.

Echipa din Crîng a totalizat până acum 19 puncte iar etapa viitoare va juca în deplasare împotriva Dunării Călaraşi.

Gloria Buzău-Juventus Bucureşti 1-0(1-0)

A marcat: Cucu(min.30-penalty)