Voinţa Lunca visează în continuare la promovarea în Liga lui Coşconea după ce duminică a bifat o nouă victorie. Sub privirile curioase, inclusiv ale cailor de la căruţele staţionate chiar la marginea terenului de joc, echipa finanţată de Gergică Tarău a izbutit să se impună acasă cu 3-1 în derbyul cu A.S. Steaua Vintileanca. Scorul partidei disputată în cadrul etapei cu numărul 17 din Liga a V-a a fost deschis de oaspeţi prin Ghidia(25) care l-a învins cu un şut din afara careului pe portarul Mistrianu. Gazdele au forţat egalarea iar eforturile au fost încununate cu gol, chiar în debutul reprizei secunde când Săftoiu(47) a transformat cu precizie, un penalty acordat pentru fault. Conştientă că orice pas greşit îi poate spulbera visul,echipa din Lunca a luat cu asalt careul steliştilor şi după mai multe ratări a reuşit să preia conducerea. În urma unui contraatac rapid, Constantin a pătruns în careu şi i-a pasat lui Răducan(74) care liber ca pasărea cerului a înscris din apropiere ca la antrenament. Oaspeţii au încercat la rândul poarta adversă însă nu au nimerit ţinta. Mai mult,chiar în minutele de prelungiri,Voinţa a lovit din nou graţie celui mai bun jucător de pe teren, Bucur(90+2) care şi-a completat evoluţia cu un meritat gol marcând cu mult calm după ce a driblat inclusiv portarul. Trebuie menţionat faptul că cel care a stabilit rezultatul final apreferat să rămână în teren chiar dacă din minutul 5 a jucat cu capul spart ca urmare a unei ciocniri cu un adversar la un duel aerian.