0
354

Partida disputată în Crîng unde s-au întâlnit Gloria Buzău şi Bucovina Pojorâta, în prima rundă a turneului play-out, a fost una cu multe goluri, gazdele impunându-se cu 4-2. Trupa lui ,,Vioară” pornea cu prima şansă şi a vrut să tranşeze cât mai repede victoria de partea sa astfel că după zece minute, la capătul unei acţiuni prelungite de atac, Burlacu a deschis scorul cu un şut din interiorul careului. Eforturile buzoienilor au dat roade din nou spre finalul primei reprize când Danciu a trimis mingea în suprafaţa de pedeapsă iar Răduca(39) a şutat puternic din opt metri pentru 2-0. Un avantaj ce părea liniştitor însă lucrurile nu au stat întocmai deoarece după pauză, pe fondul unei relaxări a echipei din Crâng, oaspeţii au izbutit să revină marcând două goluri în doar trei minute . Mai întâi Căinari(52) a transformat un penalty acordat pentru un fault comis de fundaşul Vârtej, iar apoi Coman(55), la o greşeală a defensivei adverse, a marcat cu o lovitură de cap din careul mic, restabilind egalitatea pe tabelă. Gazdele au simţit că situaţia se complică şi au luat cu asalt poarta lui Pop şi câteva minute mai târziu, Dedu(65) şi-a readus echipa în avantaj după ce a reluat cu capul din apropiere, centrarea lui Danciu. Gloria a refăcut diferenţa de două goluri cu ajutorul căpitanului bucovinenilor, Jarda(78) care a deviat balonul în propria poartă, în urma unei centrări de pe partea dreaptă, a noului intrat în teren, Bota. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic şi astfel gruparea buzoiană a contabilizat trei puncte foarte importante în lupta pentru supravieţuirea în eşalonul secund.